Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Zonguldak’ ta 2 Bin Keklik Daha Tabiata Salındı…

Temmuz 27, 2017

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce tabiatı ve yaban hayatını desteklemek maksadıyla hayata geçirilen “Kanatlı Yaban Hayvanı Yetiştirme Programı” kapsamında DKMP 10. Bölge Müdürlüğü Zonguldak İl Şube Müdürlüğünce 2 bin keklik daha tabiata salındı.

Azalan keklik popülasyonunu desteklemek maksadıyla keklik salımı gerçekleştiren İl Şube Müdürlüğü geçen yıl tabiata saldığı 1500 kekliğin ardından bu yılda 25 Temmuz’ da 2 bin kekliği tabiata kavuşturdu. Devrek Kaymakamı Yakup Güney, İlçe Jandarma Komutanı Serkan Koparan, DKMP İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci ile ilgililerin iştirak ettiği salım Zonguldak’ ın Devrek ilçesi Karakoçlu mevkiinde gerçekleştirildi.

Ayrıca Keklik Yetiştirme Sahasına salınan keklikler ile bölgedeki habitatı desteklemek maksadıyla DKMP Zonguldak İl Şube Müdürlüğünce bölgedeki köylerde belirlenen alanlara buğdaygillerin ekimi yapıldı ve kekliklere bırakıldı.

Çocuklarımızın keklik sesinden mahrum olmaması maksadıyla halkın desteğini alan DKMP Zonguldak İl Şube Müdürlüğü alanda bilgilendirme toplantıları düzenledi. Daha fazla kişiye ulaşmak ve farkındalık yaratmak maksadıyla bölgede bilgilendirme afişleri kullanan İl Şube Müdürlüğü 40 bin dekarlık Keklik Yerleştirme Sahasını 5 yıl süre ile ava kapalı alan ilan etmişti.