Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Milli Parklar Daire Başkanı Şeref Dağdelen Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda İncelemelerde Bulundu…

Ağustos 07, 2017

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Milli Parklar Daire Başkanı Şeref Dağdelen 10. Bölge Müdürlüğü Ilgaz Dağı Milli Parkı’ nda incelemelerde bulundu.

21 Temmuz Cuma günü Ilgaz Dağı Milli Parkı Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’ nde devam eden imar planı yenileme çalışmalarını yerinde inceleyen Şeref Dağdelen, Milli Park Müdürü İrem Sağlam Fide ile şehir plancısı Özgür Atasu’ dan gerçekleştirilen çalışmalar ile alakalı bilgi aldı. Ardından Kastamonu’ da bulunan Milli Park Müdürlüğü’ nü ziyaret eden Şeref Dağdelen ilgili personele başarılarının devamını diledi.

Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda yer alan Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’ ne ait devam eden 1/5000 ölçekli nazım, 1/1000 ölçekli uygulama imar planları yenileme çalışmaları kapsamında; jeolojik etüt raporuna esas sondaj çalışmaları tamamlandı. Yine proje kapsamındaki imar değişikliği ile alakalı kurum görüşleri alınarak değerlendirilmeleri maksadıyla DKMP Genel Müdürlüğüne gönderildi. Söz konusu imar planı yenileme çalışmaları, milli parka gelen ziyaretçilerin tabiat harikası Ilgaz’ın kaynak değerlerinden en iyi şekilde yaralanmaları, ziyaretçi memnuniyetinin en iyi şekilde sağlanması bakımından büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin gözde kış turizm merkezlerinden birisi olma yolunda hızla ilerleyen Ilgaz Dağı Milli Parkı, sahip olduğu kış sporları ve tabii kaynak değerleri ile ön plana çıkıyor. Her yıl yaklaşık 120 bin ziyaretçiyi ağırlayan Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda gün geçtikçe artan ziyaretçi talebini karşılamak maksadıyla Milli Park Müdürlüğünce gerçekleştirilen yatırımlar hız kesmeden devam ediyor.