Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Zonguldak’ ta 5 Yavru Ebabil Gökyüzüne Kanat Çırptı...

Ağustos 07, 2017

Yuvaları bozulduğu tespit edilen 5 yavru ebabil (Apus apus) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Zonguldak İl Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilen yaklaşık 2 aylık bakım ve rehabilitasyonlarının ardından gökyüzüne kanat çırptılar. 

Zonguldak’ ta vatandaşlarca farklı zamanlarda bulunan yavru ebabiller DKMP Zonguldak İl Şube Müdürlüğünce teslim alındı. Kontrollerinin ve bakımlarının sağlanması maksadıyla veteriner hekime teslim edilen 5 yavru ebabil yaklaşık 2 aylık bakımlarının ardından tabiata uyum sağlayabilecek duruma geldiklerinde DKMP Zonguldak İl Şube Müdürlüğünce ait oldukları yere, tabiata salındı.

“Uçarken Uyurlar”

Ebabiller sağangiller (Apodidae) familyasındandırlar. 16-17 cm boylarındaki bu kuşlar kentler ve açık alanlarda yaşarlar ve genellikle kırlangıçlarla karıştırılırlar. Aralarındaki belirgin ayrım ebabillerin kanatlarının kırlangıçlara göre daha uzun ve kavisli olmasıdır. Gece ve gündüz havada kalırlar, hatta uçarken uyurlar. Sürüler halinde, tiz çığlıklar atarak uçan ebabiller yalnızca üreme dönemlerinde kayalıklardaki ve binalardaki yuvalarında konaklarlar. Ayak tipi pamprodaktil olduğundan, ayaklarının üstünde diğer kuşlar gibi dik bir şeklide duramazlar. Havadaki sinek ve böceklerle beslenirler.  

“Yaban Hayatını Beraber Koruyalım”

Yaban hayatının gelecek nesillere aktarılması maksadıyla çalışmalarını titizlikle sürdürdüklerini ifade eden Zonguldak DKMP İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci, “Vatandaşlarımız yaralı, bitkin halde buldukları yaban hayvanlarını yetkililere bildirerek yaptığımız çalışmalara katkıda bulunabilirler. Bu konuda bize destek olan duyarlı vatandaşlarımıza kurumumuz adına teşekkür ediyorum. Yaban hayatını beraber koruyalım. Kıymetli, eşsiz biyoçeşitliliğimizi gelecek nesillerimize aktaralım” diye konuştu.