Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu Sinop’ ta Sorkun Şelalelerini Tabiat Anıtı, Çatak Kanyonu’ nu Tabiat Parkı İlan Etti…

Ağustos 11, 2017

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu beraberindeki heyetle 9 Ağustos Çarşamba günü 14 milyon lira yatırım bedelli 8 yatırım müjdesi ile Sinop’a geldi. Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu Sinop’ ta Sorkun Şelaleleri’ ni tabiat anıtı, Çatak Kanyonu’ nu ise tabiat parkı ilan etti.

Sinop'un Erfelek ilçesinde Musa Can Meydanı'nda düzenlenen "DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma ve Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ORKÖY Kredi Sertifikaları Dağıtım Merasimi’ ne iştirak eden Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu 83 milyon lira yatırım bedelli 6 eserin temelini attı.

Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’ nun programına Sinop Valisi Hasan İpek, Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz Nurettin Taş, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, DKMP 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit ve ilgililer iştirak etti.

Sinop'a 8 yatırım müjdesiyle geldiklerini bildiren Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'de şu ana kadar inşa ettiğimiz tesis sayısı 7 bin. Bunu neden söylüyorum? Eskiden bir baraj yapmak için yıllarca konuşulurdu, şimdi biz 423 baraj, bin gölet yaptık. Yeni yapacağımız baraj ve göletlerle Allah'ın izniyle tarihe geçeceğiz. Çünkü bu millete hizmet etmek bizim için bir ibadettir. Sinop'a hizmet etmek de boynumuzun borcudur. Zaten Sayın Valimiz, milletimizin taleplerini bize illettiler. Biz de bunların bir kısmını ilgili genel müdürlerimize ilettik. Vatandaşlarımızı seviyoruz, onlar için hizmet etmek bizim için bir mutluluk vesilesidir."

Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’ nun konuşmalarının ardından 6 tesisin temeli atıldı, çiftçilere sertifikaları verildi.

Merasimin ardından Sinop Valiliğini ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, basına kapalı gerçekleştiren, yatırımları değerlendirme toplantısı öncesi Orman ve Su İşleri Bakanlığınca kentte yürütülen projeler ile alakalı bilgi verdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz ile alakalı Sinop’ta devam eden projelerden bahseden Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu konuşmalarında; 

‘‘Sinop, turizmden yeteri kadar pay almıyor. Bu maksatla biz şöyle bir karar aldık; tabiat turizmi sadece deniz turizmi değil, tabiat turizmi için muhteşem şelaleler, tabiat varlıkları, tabiat güzellikleri var. Sinop ili tabiat güzellikleri açısından Türkiye’ nin incisi. Bu yüzden tabiat turizmi master planı hazırladık.  Sayın Valim bunu size teslim ediyorum. Hatta uygulama eylem planını da hazırladık. Hedefimiz şu, Sinop’u zengin turistlerin geleceği büyük bir turizm merkezine dönüştürmek. Kültür Turizm Bakanımızı ziyaret ettiğim zaman, Sayın Numan Kurtulmuş beyi, ona da anlattım tam destek vereceğini ifade etti.

 

Sinop’ ta Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Hamsilos, Topalçam Tabiat Parkları olmak üzere 3 tane tabiat parkımız var. Burada şu müjdeyi vereyim, özellikle Erfelek Şelaleleri Tabiat Parkı’ nın alanı dar deniliyordu, bugün oturduk tüm kurum ve kuruluşlardan özellikle alanın genişletmesi ile ilgili bir karar aldık, bunu da imzaladık. Aşağı yukarı 720 dekara yükselttik. Yüzde yüze yakın bir genişletme, bu müjdeyi duyuralım.  Özellikle basın mensupları bu müjdeyi tüm Türkiye’ye duyursun orada yer yok diye çoğu insan gelemiyordu kilometrelerce kuyruk oluyordu hatta Vali Bey Sinop’a ilk geldiğinde ziyaret etmek istemiş 2 kilometre kuyruk olduğu için ziyaret edememiş.’’

Vatandaşlardan piknik yaparken tabiatı kirletmemelerini isteyen Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

"Vatandaşlardan ricam şu, Allah aşkına piknik falan yapıyorsanız, yapın da çöpünüzü, şişenizi lütfen poşete koyup götürün. Ormanlar çöplük değil sevgili kardeşlerim. Belediyeler, sizler de ormanlara çöp atmayın. Vatandaşlar piknik yaparken ateş yakmasınlar ne olur, etlerini evde kızartıp gelsinler çünkü geçen sene Trabzon'da çıkan yangın orada piknik yapanların ateşinden çıktı. Bir de şu sigara içenler var. Kardeşim, aracında küllük var, oraya at. Sen o izmariti aracından dışarı atıyorsun, zaten otlar tutuşmaya hazır durumda. İçme daha iyi, zaten yasak."