Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Karabük’ te Kızıl Geyik Avlanan Şahıslara 31 Bin 532 Lira İdari Yaptırım…

Aralık 08, 2017

Yasadışı avcılıkla mücadeleyi aralıksız sürdüren Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Karabük İl Şube Müdürlüğünce koruma altındaki kızıl geyik avlayan şahıslara 31 bin 532 lira idari yaptırım uygulandı.



Zorlu arazi şartlarında il genelinde yürütülen av koruma ve kontrol faaliyetlerine kış aylarının gelmesi ile hız kazandıran DKMP Karabük İl Şube Müdürlüğünce, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu gereğince koruma altındaki kızıl geyik avladığı tespit edilen 7 şahsa; kanun gereği 5 bin 532 TL idari para cezası ve 26 bin lira tazminat olmak üzere toplam da 31bin 532 lira idari yaptırım uygulandı.



Karabük’ ün, yüzölçümüne oranla ülkemizin en fazla ormanlık alana sahip ili olduğunun altını çizen DKMP Karabük İl Şube Müdürü Ahmet Işık, “Karabük ilimiz farklı ekosistemlere ev sahipliği yapmaktadır. Ormanlık alanlar; başta kızıl geyik, karaca, boz ayı, kurt olmak üzere birçok yaban hayvanı türüne barınak oluşturmaktadır. Vurulan geyiklerden bir tanesi dişi, bu mevsimde geyikler hamile olabilir.  Başta vatandaşlarımız olmak üzere koruma ve kontrolde yetkili diğer kurumların da bu konuda daha hassas davranmalarını özellikle rica ediyoruz.” diye konuştu.