Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Türkiye’ nin En Kuzeyi’ inde Yer Alan Tabiat Harikası Sinop Hamsilos Tabiat Parkı…

Mayıs 08, 2018

Türkiye'nin en kuzeyinde yer alan tabiat harikası Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10.Bölge Müdürlüğü Sinop İl Şube Müdürlüğü Hamsilos Tabiat Parkı, ziyaretçilerine huzur dolu anlar eşliğinde muhteşem bir görsel sunuyor.


Sinop Yarımadası,Türkiye'nin en kuzey ucunda,  İnceburun ile Sinop kent merkezinin yer aldığı Boztepe (Ada) olmak üzere iki uzantı,yarımadadan, oluşuyor. İnceburun uzantısında yer alan Hamsilos Tabiat Parkı,  parka adını veren denizin bir nehir gibi kara içine girdiği fiyorta benzeyen Karadeniz’deki ria tipi kıyı oluşumunun en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. İki eşsiz güzellikteki Hamsilos (Hamsaroz) ile Akliman  Koylarını içine alan tabiat parkı, zengin biyolojik çeşitliliği, deniz, koy ve yeşilin bin bir tonunun bulunduğu görsel peyzajı ile eşsiz bir tabiat harikası.


Türkiye'nin 22. Tabiat Parkı Hamsilos Tabiat Parkı aynı zamanda 1’inci derece doğal sit alanı. Sinop’ un önemli cazibe merkezleri arasındaki tabiat parkı, oksijen yoğunluğunda ise ülkemiz genelinde ilk sıralarda yer alıyor.

 

Kültürel ve tarihi kaynak değerleri ile de dikkat çeken Hamsilos Tabiat Parkı’ nda, arkeolojik döneme tarihlendirilen liman içindeki keramik parçaları, eski denizcilerin mezarları ile resmi kaynaklara dayanmamakla birlikte yöre halkınca Amazon Kadınlarının kullandığına inanılan Kadınlar Hamamı bulunuyor.

 

Zengin biyolojik çeşitliliğe sahip Hamsilos Tabiat Parkı’ nda, yabani karanfil, Kastamonu soğanı, deve dikeni, tekesakalı, sütleğen, Sinop çiğdemi gibi endemik türler ile tehlike kategorisi sınıfında değerlendirilen pek çok korunmaya değer bitki türü bulunuyor. Yaban hayatı özellikli bir alan olan tabiat parkı, yaklaşık 150 kuş türüne de barınmak, konaklamak ya da göç maksatlı ev sahipliği yapıyor.