Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Karabük’ te TÜBİTAK 4004 ‘Makrodan Mikroya Göktepe Projesi’ Gerçekleştirildi…

Temmuz 20, 2018

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Karabük İl Şube Müdürlüğü ile Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi TÜBİTAK 4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında düzenlenen ‘Makrodan Mikroya Göktepe Projesi 2-6 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 

Yenice Ihlamur Teras Tesislerinde başlayan, Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi Biyoloji Öğretmeni Kamuran Çataklı ile Yüksek Orman Mühendisi İsmail Sevimler’ in moderatörlüğünü yaptığı proje, 5 gün sürdü.

Proje 2017-2018 eğitim öğretim döneminde 6, 7 ve 8. sınıflarda eğitim gören 26 öğrenci ve Karabük Bilim ve Sanat Merkezinde ikinci kademede eğitim gören 4 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. Projede yapılan çalışmalarla katılımcılara ekosisteme temel olan canlı ve cansız öğeler tanıtılırken, çevre bilincini kazanmaları, tabiatın işleyişinde etkili çevresel faktörleri fark etmeleri ve tabiatı koruma bilincinin oluşturulması hedeflendi.

Ayrıca proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar ile tabiat ilgili sorunların çözümünde bilimsel sürecin işleyişinin farkında olan ve bu süreci kullanabilen, bilim okur-yazarlığı ile tabiatta gözlemler yapabilen, bu gözlemlerden sonuçlar çıkarabilen bireylerin yetiştirilmesine katkıda bulunuldu. Katılımcılara tabiatta yapılan etkinliklerle yaşayarak öğrenme süreci ile merak ve motivasyon oluşturdu.  

Projenin son gününde açılan sergi ile öğrencilerin kamp dönemi boyunca atölye çalışmalarında yaptıkları eserler ziyaretçilere sunuldu. Sergiye Yenice Kaymakamı Sayın Muhammed Fatih Demirel, DKMP Karabük İl Şube Müdürü Ahmet Işık, Zonguldak İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Özdemir Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ayhan Elicora, Yenice İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Özden, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü İsmail Özden, öğretmen, öğrenci ve veliler öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.Kamp çalışmalar neticesinde elde edilen proje sonuçları, daha geniş kitlelere ulaşması maksadıyla ekim ayında Zonguldak’ta 2 gün süreyle sergilenecek. DKMP Karabük İl Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilen tabiatta yaşayarak öğrenme eğitimleri hız kesmeden devam edecek.