Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Karabük’ te Çocuklara Mağara Sevgisi Aşılandı…

Ağustos 03, 2018

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Karabük İl Şube Müdürlüğü ile Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi TÜBİTAK 4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında düzenlenen ‘Makrodan Mikroya Göktepe Projesi’ kapsamında çocuklara mağara eğitimi gerçekleştirildi. Çocuklara mağara sevgisi aşılandı. 
Safranbolu’ nun Mencilis Mağarası’ nda gerçekleştirilen tabiat eğitimine Karabük ve Zonguldak’ tan 30 öğrenci katıldı. DKMP Genel Müdürlüğü Mağara Koruma Şube Müdürü Dr. Selim Erdoğan ile Karabük İl Şube Müdürü Ahmet Işık’ ın gerçekleştirdiği eğitimde; mağaraların oluşumu, önemi korunması gerekliliği ile alakalı bilgiler katılımcılara aktarıldı.

Mencilis Mağarası’ nın ülkemizin 4’ üncü büyük mağarası olduğunu vurgulayan,  Dr. Selim Erdoğan, ‘Mencilis Mağarası karstik yolla oluşan bir mağaradır. Ayrıca gerekli eğitim ve donanım olmadan mağaralarda dolaşmak çok tehlikelidir. Karanlık, soğuk ve kaybolma tehlikesi olan mağaralar ölüm ve yaralanmalara sebebiyet verebilir.  Mağaralar suyun oluştuğu yekpare kayadan oluşan doğal yapılardır. Mağaraların kirletilmesi, yer altı sularının kirlenmesine neden olur. Mağaralar yarasalar için yaşam alanıdır. Yarasalar geceleri ortaya çıkarak sinek, güve ve tarım zararlılarıyla beslenen nadir canlılardır ve bir yarasa bir gecede ortalama bin 500 kadar böcek yiyerek, dünyamızın doğal böcek ilacı görevini üstlenmişlerdir. Bu nedenle korunmaları gerekir.’ diye konuştu.