Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Sinop ’ta Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı ile Hamsilos Tabiat Parkı’ nda Su Samuru Görüntülendi…

Ekim 30, 2018

Sinop’ ta Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı ile Hamsilos Tabiat Parkı’ nda Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğü Sinop İl Şube Müdürlüğünce Su samuru (Lura lutra) görüntülendi.21 Ekimde Hamsilos Tabiat Parkı Akliman mevkiinde su samuru görüntüleyen DKMP Sinop İl Şube Müdürlüğü ekipleri, 22 Ekim’ de de Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı’nda farklı bir su samurunu kayıt altına aldı. Suyun yüzeyinde adeta bir görsel şölen düzenleyen su samurları, dünyada nesli tehlike altında bulunan, BERN, CITES ve RAMSAR sözleşmeleri ile korunan türler arasında yer alıyor. Nehir ve göl kıyılarında kazdıkları çukurlarda yaşayan su samurları,  sansargiller familyasından etçil memeliler arasında yer alıyor. Karada olmasına rağmen girişlerinin su altında olduğu yuvalarının içlerini kuru yaprak ve yosunlarla döşerler, havalandırma deliği bırakırlar. Suda yavrular, suda uyur ve suda beslenirler, karaya seyrek çıkarlar.
Uzun silindirik gövdeleri, yassı kafaları, uzun bıyıkları ve küçük kulakları vardır. Ayakları kısa, beş parmaklı ve kısmen perdelidir. Uzunlukları 120 cm, kuyrukları ise 30 cm'dir. Ağırlıkları 40 kg'ı bulabilir. Çoğunun rengi koyu kahverengidir. Su geçirmeyen sık tüylü postları kürkçülükte kıymetlidir. Suda ustalıkla yüzerler. Rahatça 30 metre derine dalarak, balık ve kurbağa avlarlar. Kuş, yumurta ve fare ile de beslenirler. Suya dalarken burun ve kulak deliklerini kapatan su samurları yassı kuyruklarını dümen olarak kullanırlar. 
Çoğunlukla yalnız yaşayan su samurları gece avlanırlar, oynamayı ve suda sırtüstü yüzmeyi çok severler. Yaşam süreleri yaklaşık 12 yıldır.
Her yıl tek bir yavru yavrulayan su samurları sırtüstü yüzerlerken yavrularını emzirirler, avlanacakları zaman yavrularını yosunlar arasında gizlerler. 
Su samurları, ekolojik dengenin korunması açısından çok önemlidir, çünkü su samurları, temiz sularda yaşarlar ve hastalıklı balıkları yiyerek beslenirler. Su samurları yaşadıkları suların çok temiz sular olduğunun önemli göstergeleri arasında yer alır.