Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Sinop’ un Korunan Alanlarında Mantar Envanter Çalışmaları Devam Ediyor…

Kasım 05, 2018

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğünce Sinop’ un korunan alanlarında gerçekleştirilen mantar envanter çalışmaları devam ediyor.Ilık ve nemli geçen sonbahar mevsiminin mantar üremesini tetiklemesiyle DKMP 10. Bölge Müdürlüğünce korunan alanlarda mantar türleri ile ilgili atölye çalışmaları başlatıldı. 

10. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şubesi bünyesinde oluşturulan Biyolojik Çeşitlilik İzleme Komisyonunca yürütülen çalışmalarda, korunan alanlardan toplanan mantar türleri atölye çalışmaları ile sınıflandırılarak kayıt altına alınıyor.Envanterin ilk arazi çalışmaları Sinop’ un Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı ile Hamsilos Tabiat Parkında gerçekleştirildi. Arazi çalışmalarında yerinde fotoğraflanan mantarların koordinat ve konum bilgilerini alan 10. Bölge Müdürlüğü personelince, mantar türlerinden alınan örnekler, atölye çalışmaları ile sınıflandırılarak cins ve tür düzeylerinde tespitleri yapıldı. 

Yılan Kafesi (Clathrus ruber)


Aslan Yelesi (Hericium erinaceus)

DKMP 10. Bölge Müdürlüğünce rehber kitaplar eşliğinde tespit edilen mantar türleri neticesinde, örnekleri toplanan alanların mevcut mantar listeleri güncellendi, yeni kayıt altına alınan mantar türleri literatüre eklendi. Tür düzeyinde tespiti yapılamayan mantar örneklerinin ise ayrıntılı fotoğrafları ve konum bilgileri arşivlenerek kayıt altına alındı.


Porselen Mantarları (Qudemansiella mucida)


Sinek Mantarı (Amanita muscaria)

Sinop’ ta, işlenmek ya da tabii haliyle ihraç edilmek maksadıyla toplanarak satışı yapılan çörek ve kanlıca mantarları yöre halkı ve orman köylüsünün en önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor. 


Çam Kanlıca Mantarı (Lactarius deliciosus )

10. Bölge Müdürlüğünce korunan alanlarda gerçekleştirilen envanter çalışmalarında ise zehirsiz olduğu belirlenen 3 kanlıca ve 4 çörek mantarı türü tespit edildi. 


Bronz Çörek Mantarı (Boletus aereus)

10. Bölge Müdürlüğünce gerçekleştirilen envanter çalışması ile korunan alanlarda bulunan mantar türlerinin tespit edilmesinin yanı sıra, bu alanlardaki alternatif geçim kaynakları ve sürdürülebilirliği ile alakalı önemli verilerin elde edilmesi hedefleniyor. 10. Bölge Müdürlüğünce korunan alanlarda gerçekleştirilen mantar envanter çalışmaları mantarların yetişme dönemlerinin mevsimlere göre değişiklik gösterdiğinden önümüzdeki günlerde de devam edecek.