Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli Müjdeleri ile Karabük’e Geldi…

Mart 01, 2019

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli müjdeleri ile Karabük’e geldi. Karabük’ün Yenice ilçesinde vatandaşlara hitap eden Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli; Fatih Sultan Mehmet'in emaneti Yenice'de Yenicelilerle olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. 



Yenice'de orman ürünlerinin ön planda olduğunu ifade eden Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, "Orman demek Yenice demek, Yenice demek orman demek. 2002 yılında Türkiye'nin orman alanının hepsi yüzde 22 iken 2023 hedefimiz yüzde 30. Bugün de yüzde 28'e geldik. 1,5 milyon hektardan daha fazla orman alanımızı artırdık. '7 milyar ağaç dikeceğiz.' dedik yani 'Dünyada her yaşayan bir kişiye bir ağaç dikeceğiz.' dedik ve bu yolda arı gibi çalışıyoruz." diye konuştu. 



Türkiye'nin OECD raporunda son 10 yılda orman varlığını artıran ülkelerin arasında en ön seviyelerde yer aldığını dile getiren Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, orman ve ağacın çok önemli olduğunu kaydetti. 



Yenice Organize Sanayi Bölgesine yeşil alan kazandırarak bölgenin hemen yanındaki ormanlık alanın ibadethane, eğitim ve sağlık tesisi alanı olarak kullanılmasını sağlayacakları bilgisini veren Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, şöyle devam etti:
"Orman köylerimizin daha fazla kalkındırılması gerekiyor. Orman köylerimizden artık kentlere göç olmaması gerekiyor. Bunun için orman köylerimizin kalabileceği gelir seviyesini artırmamız gerekiyor. Bu nedenle bizim buraları mutlaka ağaçlandırmamız lazım. 2019 yılında 490 dekar alanda çalışma yaparak 30 bin fidanı da toprakla buluşturacağız. 2019 yılında 4 köyde 150 dekar alanda 10 bin lavanta, ıhlamur ve kestane fidanı dikeceğiz. 3 yıl Bakanlık olarak biz ücretsiz bakacağız sonra 49 yıllığına ücret almadan o köylerdeki orman köylümüze tahsis edeceğiz. Orman köylümüzün geliri artacak, hayırlı uğurlu olsun."



“Baklabostan Tabiat Parkı’na Yatırım Müjdesi.”

Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Aksu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Kandazoğlu ve Bölge Müdürümüz Sayın Hasan Başyiğit’in de hazır bulunduğu ziyarette Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli; Baklabostan Tabiat Parkına 2019 yılında 200 bin Lira yatırım yapılacağı müjdesini verdi. Ayrıca tabiatı desteklemek için 1.000 adet keklik salınacağını da ifade eden Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, ziyaretlerini tamamlayarak Karabük’ten ayrıldı.