Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Zonguldak’ ta Yaralı Halde Bulunan Telli Turna Tedavi Altına Alındı…

Mart 19, 2019

Zonguldak’ ta yaralı halde bulunan Telli turna,  Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Zonguldak İl Şube Müdürlüğünce tedavi altına alındı.Zonguldak’ ın Alaplı ilçesinde yaralı kuş bulunduğu ihbarını duyarlı vatandaşlardan alan DKMP Zonguldak İl Şube Müdürlüğü personeli ivedilikle olay yerlerine intikal ettiler.  

Vatandaşlarca muhafaza altına alınan Telli turna, ilgili personellerce teslim alındı. Ardından veteriner kliniğine nakledildi. Veteriner hekimce gerçekleştirilen muayenesinde turnanın güçsüz düştüğü ve parazitlendiği tespit edildi. 

Güçten düşen Telli turna, tedavi ve bakım sürecinin ardından İl Şube Müdürlüğünce yeniden tabiata salınacak.Genelde bataklık, göl, ovalık, deniz gibi kıyı kenarlarında yaşayan turnalar, görünüşleri itibariyle leyleği anımsatır, uzun bacakları ve boyunu sayesinde göçmen kuşlar sınıfında yer alırlar. Leylek ile turna arasındaki farklardan biri gagalarıdır. Turnaların gagaları daha küçük, leyleklerin ise biraz daha büyüktür.
Tohum, fare, böcek gibi besinlerle beslenen turnalar yaklaşık 25-30 yıl yaşayabilmektedirler. 16 türü vardır.