Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Sinop’ ta Tedavilerinin Ardından Sağlıklarına Kavuşan Şahinler Özgürlüğe Kanat Çırptı…

Şubat 11, 2020

Sinop’ ta Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Sinop İl Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilen tedavilerinin ardından sağlıklarına kavuşan şahinler, yeniden özgürlüğe kanat çırptılar.

Sinop-Gerze karayolunda trafik ekiplerince yol kenarında yaralı halde bulunan 2 şahin, DKMP Sinop Şube Müdürlüğü ekiplerince ivedilikle teslim alındı ardından Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne nakledildi.Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde veteriner hekimlerce gerçekleştirilen şahinlerin muayenesinde,  ağır kış şartları nedeniyle yorgun ve zayıf düştükleri tespit edildi. Düzenli ilaç ve gıda takviyesi ile birlikte 10 günlük müşahede sonunda sağlığına kavuşan şahinler, DKMP Sinop İl Şube Müdürlüğünce halkalanmalarının ardından DKMP 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit ile Bölge Müdür Yardımcısı Melikunnas Özkaya tarafından yeniden doğaya salındılar.

Yırtıcı kuşlar arasında yer alan şahinler, geniş kanatlara ve yanlara açılan yuvarlak kuyruklara sahiptirler. Ülkemizde yaşayan en büyük yırtıcı kuşlardan biri kızıl şahinlerdir. Havada geniş kanatlarını çırpınmadan uzun süre uçabilirler. Kartalgiller familyasından olan kuşlar, yaklaşık 100 yıl yaşayabilirler. Boyları 50-55 cm, gagaları kıvrık, kahverengi tüylü ve güçlü pençeleri vardır. Dişiler erkeklerden biraz daha iridir. Ormanlık ve çayırlık alanları mesken edinirler. Küçük şahinler kurbağa, orta sınıf memeli, solucan ve böcek yiyerek beslenirken, büyükleri kuşları da avlar. Üreme dönemleri şubat ayından mart ayına kadar sürer. Yumurta sayıları 3 ya da 4’ tür. Yavrular yaklaşık 44 gün sonra yuvadan uçarlar.