Skip Navigation LinksAnaSayfa > Duyurular

2016-2017 AV DÖNEMİ BAŞLIYOR

Ağustos 12, 2016

Merkez Av Komisyonu’nun kararı uyarınca, 2016-2017 Av Dönemi, tüm ülke genelinde 13 Ağustos Cumartesi günü başlayacaktır.

Av Dönemi Batı Karadeniz Bölgesi itibari ile 13 Ağustos’ta memeli hayvanlardan yaban domuzu ve çakal, kanatlı hayvanlardan bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası ve saksağan avı ile başlayacaktır.

Bakanlığımız, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünden yeni av sezonu ile ilgili yapılan açıklamada Merkez Av Komisyonunu 17 Mayıs 2016’da toplandığı ve alınan kararların 26 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “2016-2017 Av Döneminde ilan edilmiş Devlet ve Genel Avlaklarında kotalar Bakanlığın belirleyeceği kurallar doğrultusunda, avlanma süreleri içerisinde her gün, bir günlük avlanma limitleri dahilinde “ … Avlağında Avlanma İzin Belgesi” alınarak avlanılabilir. Devlet ve Genel Avlaklarında herhangi bir türe ait kota bitince o türün avlakta avlanılması yasaktır. İlan edilen Devlet ve Genel Avlaklarına ait kotalar Avlak Yönetim Bilgi Sisteminde (AVBİS- AVA ) yer alacaktır.

Merkez Av Komisyonu kararına göre, avlanılmasına izin verilen hayvanlardan bazıları için avcı başına bir günlük avlanma limitleri şöyledir: Kuş türleri; bıldırcın 10, üveyik 8, karatavuk 3, çulluk 5, sakarmeke 4, tahtalı-sakarca kazı 3'er, alakarga-suçulluğu (bekasin) 1, keklik 2, yeşilbaş, kirik (çamurcun), elmabaş patka, çıkrıkçın toplamda 6 adet. Memeliler için; yaban tavşanı 1, adatavşanı, yaban domuzu 2'şer, çakal 1, tilki 2 adet.

Ülkemizin sahip olduğu tabii kaynak değerlerinin en hassas ve ihtimam isteyen alanlarından biri yaban hayatıdır. Yaban hayatı kaynaklarımız ve bunların oluşturduğu biyolojik çeşitlilik yalnızca ülkemiz için değil bütün dünya için bir ortak mirastır. Yaban hayatının korunması geliştirilmesi, bu alanlardan şuurlu planlı faydalanılması ve bu kaynakların sürdürülebilir şekilde gelecek nesillere intikalinin sağlanması, Bakanlığımızın hassasiyetle üzerinde durduğu çalışmaların başında gelmektedir. Yaban hayatının korunmasında ve bu kaynakların gelecek nesillere aktarılmasında avcılarımıza da büyük sorumluluklar düşmektedir. Çünkü gerçek avcı avlanmanın bir hasat olduğuna, avcılığın sürdürülebilirliği için herşeyden önce avın varlığının sürdürülmesi gerektiğine ve bunun içinde kanunlara vicdana ve avcılık etiğine uygun davranılması gerektiğine, yaban hayvanlarının yaşam ortamıyla beraber en iyi korumasının yine avcılar tarafından yapılabileceğine inanarak yaban hayatına, avına, avcı arkadaşlarına, tüm insanlara ve çevreye saygılı olan bir tabiat dostudur. Avcılarımızın bu doğrultuda hareket etmeleri temennisiyle 2016-2017 av döneminin hayırlara vesile olmasını dileriz.