Skip Navigation LinksAnaSayfa > Korunan Alanlarımız > Milli Parklar > Ilgaz Dağı Milli Parkı > Ilgaz Dağı Milli Parkı Rekreasyon

 

 

 

ALANDAKİ REKREASYONEL KULLANIMLAR

 

 

 

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı ziyaretçilerin botanik gezileri, dağ yürüyüşü (trekking), doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, dağ tırmanışı, koşu, fotoğraf çekimi, böcek ve hayvanları inceleme, kuş gözlemciliği, piknik gibi rekreasyonel ihtiyaçlarına cevap verebilecek potansiyele sahiptir.  Milli Park uzun süreli dağ yürüyüşleri, doğa/ekoloji gruplarının ve izcilerin en çok tercih edeceği olanaklara ve kaynaklara sahiptir. Zengin orman altı bitki varlığı ve jeolojik yapısı nedeniyle birçok amatör grup yılın farklı mevsimlerinde bu bölgeyi tercih etmektedirler.

Ilgaz Dağı Milli Parkı içinde 1990 yıllarından bu yana kış turizmi aktivitesi sürdürülmektedir. Milli Park içinde ve sınırında bulunan tesisler kış aylarında büyük çoğunluğu İstanbul ve Ankara’dan kayak yapma amacıyla gelen ziyaretçilere hizmet verecek şekilde yapılanmışlardır.

 

 

 Günübirlik Sahalar ve Rotalar:

Ilgaz Dağı Milli Parkı, gelen ziyaretçilerin günübirlik kullanım alanlarından faydalanarak hem yaz aylarında hem de kış aylarında güzel vakit geçirmelerini sağlamaktadır. Milli Park içerisinde, ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılamaları için, Baldıran mevkiinde, mevcut alabalık tesisinin bulunduğu alanda ve Karayolları Bakımevi karşısında günübirlik kullanım alanları öngörülmektedir.  Bu alanlar dışında mevcut kullanımda olan ‘Tesisler Bölgesi Günübirlik Kullanım Alanı’ bulunmaktadır. Ayrıca Arpasekisi Yaylası planlanması düşünülen günübirlik kullanım alanıdır.

Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde yürüyüş amacı ile düzenlenmiş iki parkur bulunmaktadır.

1-   Ilgaz Dağı Kayak Merkezi – Arpasekisi Yaylası – Kozançal Tepe – Karakeçilik Tepe – Ilgaz Dağı Kayak Merkezi: Yaklaşık 8 km uzunluğundaki güzergah üzerinde, oteller ve kayak pistleri, pek çok endemik bitki türünün bulunduğu Arpasekisi Yaylası ve Kozançal Tepe’den, eşsiz güzellikteki Uludağ göknarı ormanları görülebilmekte, Karakeçilik Tepe’den alanın büyük bir bölümü izlenebilmektedir.

2-   Karakeçilik Tepe-Samanpazarı Pınarı-Milli Park Güney Sınırı-Haydarın Sırtı-Tanıtım Merkezi: Yaklaşık 5 km uzunluğundaki güzergah üzerinde, eşsiz güzellikteki orman alanları, dereler, dinlenme tesisi ve tanıtım merkezi görülebilmektedir.

 

Ziyaretçi Merkezi’nin 2012-2013 yılları itibariyle yapılması planlanmaktadır.

 

 

 

Anasayfa |  Milli Park Listesi | Iletişim  

Parkın Haritası Fotoğraf Galerisi.. Video Galerisi.. Belgeler..