Skip Navigation LinksAnaSayfa > Korunan Alanlarımız > Tabiat Parkları > Ahatlar Tabiat Parkı


AHATLAR TABİAT PARKI

İlan Tarihi :11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Bakan Olur’u ile statü değiştirerek tabiat parkı olarak tescil edilmiştir.


Resmi Gazete Tarih ve Sayısı : -


Alanı : 9,3 ha


İl-ilçe-köy : Orman ve Su İşleri Bakanlığı Sinop 10. Bölge Müdürlüğü Bartın Şube Müdürlüğümüze bağlı olan Ahatlar Tabiat Parkı Bartın İlimiz Amasra İlçesinde Ahatlar Köyündedir.


Genel Coğrafi Konum Özellikleri :


Kuzeydoğu yönünde gelişme imkanı bulunmaktadır. Çevre arazisi ormandır. Zonguldak E28C2 paftada yer almaktadır. 700 m parke yoldan sonra anayola ulaşılır. Alanın batı ve güney sınırında patika yol bulunmaktadır.


Ulaşım Bilgileri : Bartın ilimizden Amasra ilçesine gidilerek, Amasra ilçesinden asfaltı izleyerek (5,3 km asfalt yol) Ahatlar köyüne ve buradan (700 m parke yolu izleyerek) tabiat parkına ulaşım rahatlıkla sağlanabilir. Bartın ilimizden Amasra İlçesine Amasra otobüsleriyle düzenli seferler yapılmaktadır. Ahatlar Tabiat Parkı Bartın ilimize 23 km, Karabük iline 101 km ve Zonguldak iline 106 km mesafededir.


Tesis Bilgileri: Ahatlar Tabiat Parkının tescili yapılmış olup, saha henüz faaliyete geçmediğinden mevcut tesis bulunmamaktadır. Ancak Sahada; Piknik, Gezinti, Yürüyüş, Kamp, Konaklama, Manzara seyir, Yüzme, Olta balıkçılığı, doğayı tanıma, dinlenme etkinlikleri yapılabilecektir.


Kapasitesi: Ziyaretçi potansiyeli 250 kişidir.


Rezervasyon Telefonları: -


Biyolojik Çeşitlilik -Ekosistem:


Alanda; Gürgen, Ihlamur, Kestane ağaçları ve Karadeniz makisi, Defne, Böğürtlen bulunmaktadır.


Önemi: Ahatlar köyü sakinleri tarafından yapılan tahtadan hediyelik eşya stantları sahanın cazibesini artıracaktır. Ayrıca sahanın çok güzel bir Amasra manzarası olması sebebiyle Amasra’ya gelen turistler için alternatif bir ziyaret merkezi imkanı sunacağından Ahatlar Tabiat Parkı önem taşımaktadır. Amasra ilçesine gelen ziyaretçi baskısını bir nebze olsun rahatlatacaktır.


Günübirlik Sahalar:


Piknik Alanı, Yürüyüş Parkuru, Çocuk Oyun Alanı, Manzara Seyir, Doğa-Manzara Fotoğraf çekimi, Doğayı tanıma gibi günübirlik faaliyetler gerçekleşebilecektir.


Rotalar: Konaklama, Piknik Alanı, Oyun Alanı, Manzara Seyir, Yürüyüş Parkuru.


Görevli Personel Bilgileri : Alan henüz faaliyette olmadığından mevcut personel yoktur.


Gelişme Planı Koruma ve Ziyaretçi Kullanım Hükümleri : Gelişme Planı Yoktur.


Ziyaretçi Yönetimi ile alakalı Bilgiler: Henüz faaliyette olmadığından ziyaretçi yönetimi yapılmamıştır.


Fayda Görülen Hususlar: Alan faaliyete geçtiğinde Amasra gezi rotasına katılabilecektir. Böylece Amasra ilçesine gelen ziyaretçi baskısını bir nebze olsun rahatlatacaktır.