Skip Navigation LinksAnaSayfa > Korunan Alanlarımız > Tabiat Parkları > Balamba Tabiat Parkı

 

İlan Tarihi :11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Bakan Olur’u ile statü değiştirerek tabiat parkı olarak tescil edilmiştir.


Alanı : 13,10 Ha.

 

İl-ilçe-köy : Orman ve Su İşleri Bakanlığı Sinop 10. Bölge Müdürlüğü Bartın Şube Müdürlüğümüze bağlı olan Balamba Tabiat Parkı Bartın İlimiz Merkez İlçededir.


Genel Coğrafi Konum Özellikleri : Bartın İli kent merkezinin doğusunda ve kent merkezine 2,2 km uzaklıkta bulunan Balamba Tabiat Parkı 41°37´39.62”N 32°21´47.59”E enlem ve boylamlarında ve 1/25000 ölçekli memleket haritasında Zonguldak E28-c1 nolu paftada yer almaktadır.1/5000 ölçekli nazım plana göre Balamba Tabiat Parkı’nın kuzeyi ve doğusu tarım arazileri, güneyi ve kuzey batısı konut alanlarına ayrılmıştır. Mevcut Bartın-Karabük şehirlerarası yolu alanın güney batısından geçmektedir.


Alan Bartın kent merkezinden 2.2 km uzaklıktadır. Bartın-Karabük yolu üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Balamba Tabiat Parkının halihazırda 1 girişi bulunmakta olup, bu giriş alanın güney batısındadır. Alana yakın yerleşim birimlerinden yürüyerek veya özel araçlarla, kent merkezinden de belediye otobüslerinin düzenli seferleri ile ulaşılmaktadır. Balamba Tabiat Parkı Karabük ili Safranbolu İlçesine 80 km., Zonguldak İline 90 km., Bartın İli Ulus İlçesine 35 km., Amasra İlçesine 17 km. uzaklıktadır.


Tesis Bilgileri:


a)İdari Tesisler:


Giriş kontrol kulübesi ve idari bina saha girişinde bulunmaktadır.


b)Hizmet Tesisleri:


Kır Gazinosu, büfe, basketbol-voleybol-tenis sahası, 150 kişilik seyirci kapasiteli amfi tiyatro sahada yer almaktadır.

Ayrıca bir adet çocuk oyun alanı, yürüyüş parkuru, wc, günübirlik piknik alanı ve paintbol alanı ile de ziyaretçilere hizmet vermektedir.


Kapasitesi: Yıllık ziyaretçi sayısı (restoran ve piknik alanı dahil) yaklaşık 4.000 kişidir.


Sanal Ortamda Harita:

  Rezervasyon Telefonları : 0 (378) 227 00 55


Biyolojik Çeşitlilik - Ekosistem :

Alanda Gürgen, Meşe, Sedir, Fıstık Çamı, Sahil Çamı türleri geniş yer kaplamaktadır. Ayrıca Fındık, Orman Gülü, Çayırotları, Isırgan, Ateş Dikeni, Kuşburnu, Orman Sarmaşığı, Üvez, Alıç, Muşmula, Böğürtlen, Orkide (4 tür), Eğrelti, Isırgan otu, Ispıt, Yabani çilek, Menekşe gibi türlerin yanı sıra farklı mantar türleri de görülebilmektedir.


Sahada sincap, kirpi, kaplumbağa, yaban domuzunun yanı sıra ibibik, saka, Florya, ispinoz, kara tavuk, kızıl gerdan, baykuş, ağaçkakan gibi ormana bağlı kuşlar görülebilmektedir.


Önemi:

Zengin bir tür çeşitliliğine sahip turizm ve rekrasyon değeri yüksek, yaşlı meşe ve gürgen ağaçları barındıran bir saha olup, zengin biyoçeşitlilik ve doğal peyzaj değerleri olan bir sahadır. Ayrıca Bartın İl merkezinde ziyaretçiler için ulaşılabilirliği kolay ve sıcak yaz günlerinde ağaçların gölgesinde rekreasyon imkanları sağlayan bir tabiat parkıdır.


Günübirlik Sahalar:

Piknik Alanı, Basketbol-Voleybol-Tenis sahası, Paintball Oyun Alanı, Yürüyüş Parkuru, Çocuk Oyun Alanı, Büfe ve Restoran günübirlik kullanılan sahalardır.


Görevli Personel Bilgileri :


Sahamüstecir eliyle işletilmektedir.


Gelişme Planı Koruma ve Ziyaretçi Kullanım Hükümleri :


Aralık 2006 yılında 1.Revizyon Gelişme Planı yapılmış olup, 11.07.2011 tarihinde Bakan Oluru ile statüsü değiştiğinden gelişme planı 2012 yılında güncellenecektir.


Ziyaretçilere Uyarılar :


Çocuk oyun alanına, giriş kontrol kulübesine ve restoran bölümüneçocuk oyun alanını kullanan çocuklardan ailelerinin sorumlu olduğuna dair uyarı tabelaları yerleştirilmiştir.