Skip Navigation LinksAnaSayfa > Korunan Alanlarımız > Tabiat Parkları > Dipsizgöl Tabiat Parkı

                                                                                                                        

İlan tarihi: 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 3. Maddesi gereği ve Bakanlık Makamının 11.07.2011 gün, B.18.0.DMP.0.02.01.401-03-903 sayılı OLUR’u ile “Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiştir.

Alanı: 5 ha

İl ilçe köy: Kastamonu- Tosya –Çiftler Köyü

Genel coğrafi konum: 

Kuzey : 4543000

Doğu  : 574000

Güney : 4542000

Batı     : 573000

Ulaşım bilgileri: Tabiat Parkına Kastamonu ili Tosya ilçesi içinden Çiftler Köyüne geçilerek ulaşılır. Tosya – Ankara Karayoluna 9 km mesafededir. Yolun tamamına yakını asfalt olup ulaşım rahattır.  Kastamonu İl Merkezine 95 km. ve Tosya ilçesine 25 km uzaklıktadır

Tesis bilgileri: Giriş Kontrol, Kır Gazinosu ve 20 kişilik Konaklama Tesisi, 6 adet 2 kişilik Bungalov evler, 5 adet Kamelya, 2 adet Çeşme (4 musluklu), Çocuk Oyun Alanı, WC (3+3), 2 adet Su Deposu, 2 adet Bulaşık Yıkama Yeri (4 musluklu), 2 adet Yağmur Barınağı

Sanal Ortamda Haritası:

Biyolojik çeşitlikleri:

Flora: Dipsizgöl Tabiat Parkını oluşturan Karaçam (Pinus nigra) olup, Gürgen  (Carpinus betulus) ve Meşe türleri (Quercus sp) öncelikli türler arasında sayılabilir.

Fauna: Saha civarında ayı, tavşan, kirpi, yaban domuzu, sansar gelincik, karaca gibi memeli hayvanlara rastlanabilmektedir. Ormana bağlı kuşlar yanında yer yer göçmen kuşlar da görülür.

Memeliler: Karaca, domuz, kurt,  tilki, sansar, gelincik, tavşan, sincap

Kuşlar: Çulluk, bıldırcın, doğan, baykuş, karga, ağaçkakan,

Sürüngenler: Yılan, kaplumbağa, kertenkele

Ziyaretçi yönetimi ile alakalı bilgiler ve ziyaretçilere uyarılar: Göl etrafında doğa yürüyüşleri, manzara seyiri, piknik ve çadır kampı yapılabilir.  Can güvenliği ve sahanın geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarımı için alandaki bilgilendirme ve uyarı levhaları dikkate alınmalıdır.