Skip Navigation LinksAnaSayfa > Korunan Alanlarımız > Tabiat Parkları > Gürleyik Tabiat Parkı

                                                                                                                             

ALAN PROFİLİ

BULUNDUĞU İL

KARABÜK/SAFRANBOLU

KAPLADIĞI ALAN (Ha)

15

İLAN TARİHİ

2011

KOORDİNATLAR

41˚21’20’’ K

32˚41’56’’ D

ORT.YÜKSEKLİK(m)

1050

 

 

 

 

TANITIM

Alan Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde, Karabük ilinin Safranbolu ilçesinin Göğören Köyü sınırları içerisinde yer alır. Sahanın Karabük otogarına uzaklığı 23 km'dir.

Gürleyik Tabiat Parkı Safranbolu ilçesinin Göğören sınırlarındadır. Sahanın en büyük avantajı Karabük-Bartın Devlet Karayolu üzerinde yer almasıdır. Karabük-Bartın Otobüsleri kullanılarak sahaya ulaşmak mümkündür. Tabiat Parkı ile Karabük-otogar arasındaki mesafe 23 km'dir. Karabük’e Ankara ve İstanbul’dan düzenli olarak otobüs  seferleri vardır.

 

 

 

 

REKREASYON

Sahanın en büyük avantajı Karabük-Bartın Devlet Karayolu üzerinde yer almasıdır. Karabük-Bartın Otobüsleri kullanılarak sahaya ulaşmak mümkündür. Geniş oyun alanları, çocuk park, kamp alanları gibi imkanlar sunmaktadır.

 

 

KAYNAK DEĞERLER

Alan Ulusal ve Uluslararası düzeyde bir kaynak değerine sahip olmamakla birlikte önemli bir yeşil olarak değerlendirmek mümkündür.

 

KÜLTÜR

Saha yöre halkının kültürünün bir parçası olan rekreasyon ihtiyacına hizmet etmektedir.

 

FLORA

Holarktik

flora aleminin Öksin bölümüne dahildir. Alan  bütünüyle doğal orman sahası içerisinde yer alır.

 

Akarsu havzasındaki ormanın hakim elemanlarını geniş yapraklı ağaçlar oluşturur. Bunlar arasında, kayın (Fagus orientalis), gürgen (Carpinus betulus) ve meşe türleri (Quercus sp) ile ibrelilerden köknar (Abies nordmanniana subsp. bornmülleriana) öncelikle sayılabilir.

 Vadi boyunca yapılacak bir yürüyüş sırasında ayrıca, akarsuya yakın kesimlerde kızılcık (Cornus mas), adi fındık (Corylus avellana), ve böğürtlen (Rubus sp) gibi ağaççık ve çalılara; çeşitli sarmaşık türlerine(Hedera helix, Clematis sp...) ve çok sayıda otsu tür ile kaya yüzeylerini kaplayan liken ve yosunlara da rastlanır.

 

 

 

 

FAUNA

Sahada memeli hayvanlar ayı, kurt, tavşan, kirpi, yaban domuzu, sansar, gelincik, karaca gibi türlerle boreal orman kuşağı yaban hayatı varlığının tüm özelliklerini taşır.

Sahada ormana bağlı kuşlar yanında yer yer göçmen kuşlar da görülür.

 

 

 

TESİS

Çeşme, tuvalet, yağmur sığınağı, oyun alanları

 

 

 

YÖNETİM

Orman ve Su İşleri Bakanlığı X.Bölge Müdürlüğü KARABÜK İl  Şube Müdürlüğü.

Bilgi almak için: 0370 412 48 05

 

 

resimleri görmek için lütfen tıklayın