Skip Navigation LinksAnaSayfa > Korunan Alanlarımız > Tabiat Parkları > Hamsilos Tabiat Parkı

                                                                                                                             

 

İlan tarihi: 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 3. Maddesi gereği ve Bakanlık Makamının 24.08.2007 gün, B.18.0.DMP.0.02.01/256 sayılı OLUR’u ile “Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiştir.

 


Alanı: 67,9 ha

 

İl ilçe köy: Sinop – Merkez – Abalı Köyü Akliman, Hamsilos Mevkii

 

Genel coğrafi konum özellikleri: Karadeniz Bölgesi’nde, Sinop İli’nin kuzeybatısında yer alan Hamsilos Tabiat Parkı,  ülke koordinat sistemi içerisinde; 42°  03'  53” – 42° 02' 49” kuzey enlemleri ile 35°  03' 05” – 35° 02' 13” doğu boylamları arasında, 1/25 000 ölçekli memleket haritasında da, Sinop D34d4 numaralı haritada yer almaktadır.  

 

Kuzeyinde Karadeniz ve Karaahmetyatağı Mevkii, doğusunda Karadeniz, güneyinde Abalı Köyüne bağlı Akliman ve Soğucalı Mahalleleri yer almaktadır. Doğusu deniz, güneyi yerleşim alanları, batısı ve kuzeyi ise oldukça geniş ormanlık alanlar ile çevrilidir.

 


Ulaşım bilgileri: Karadeniz Bölgesi, Sinop İli, Merkez İlçe sınırları içerisinde yer alan Hamsilos Tabiat Parkı’na ulaşım, Samsun-Sinop bağlantısını sağlayan D010 No’lu karayolu ile sağlanabilmektedir.

 

Ulaşım bilgileri: Sinop’un ve Hamsilos Tabiat Parkı’nın Ülke Ulaşım Ağındaki Yeri

 

Ulaşım bilgileri:


 

Ulaşım için, D010 Nolu Samsun-Sinop Karayolunun 3. km’sinden Sinop-Ayancık yoluna devam edilir, bu yolun yaklaşık 5. km sinden sağa devam eden 1,4 km lik bağlantı yoluyla Akliman Yolu’na bağlanılır. Akliman Yolu’ndan 2,7 km daha devam edildikten sonra Hamsilos Tabiat Parkı’na ulaşılır.

 

 

 

                                                   

 

Ulaşım haritası (Googlemaps)

 

 

Havayoluyla da ulaşım mümkün olan Sinop İli’nde havalimanının Hamsilos Tabiat Parkı’na uzaklığı yaklaşık 5,5 km’dir. Sinop İlinde demiryolu bulunmamaktadır. İle en yakın demiryolu bağlantısı Samsun İl Merkezi’ndedir.

 

Sinop Kent Merkezi ile Hamsilos Tabiat Parkı arası yaklaşık 14 km. olup, Sinop Merkezden kalkan Sinop-Akliman dolmuşları ile de alana ulaşmak mümkündür.

 

 

Sinop Kent Merkezinin bazı il ve ilçelere uzaklığı şu şekildedir:

 

 

Sinop-Samsun              : 163 km.

 

 

Sinop-Kastamonu         : 183 km.

 

 

Sinop-Ankara                : 428 km.

 

 

Sinop-İstanbul               : 691 km.

 

 

Sinop – Ayancık            : 56 km

 

 

Sinop – Boyabat            : 90 km

 

 

Sinop – Dikmen              : 73 km

 

 

Sinop – Durağan            : 117 km

 

 

Sinop – Erfelek               : 26 km

 

 

Sinop – Gerze                 : 37 km

 

 

Sinop – Saraydüzü        : 112 km

 

 

Sinop – Türkeli              : 92 km

 

 

 

 

 

 

 

Sinop ilçeleri haritası.

 

 

 

Tesis bilgileri: Giriş kontrol kulübesi, WC, büfe, kır gazinosu, çeşme, kamelya, yağmur barınağı.

 

 

 

 

 

Sanal ortamda haritası:

 

 

 

Biyolojik çeşitlikleri:   

 

 

Flora: Kayın, meşe, dışbudak, gürgen, sahilçamı(ağaçlandırma alanı), akasya, ormangülü, ayıüzümü, böğürtlen, funda, eğrelti, lazkirazı, sarmaşık, geyikdikeni, çobanpüskülü, defne, laden, yalancı akasya

 

Fauna: 

 

Memeliler: Karaca, domuz, yılkı atı, kurt, çakal, tilki, vaşak, sansar, gelincik, tavşan, sincap, porsuk, kirpi, yaban kedisi.

 

Kuşlar: Sülün, çulluk, bıldırcın, kestane kargası, martı, sakarmeke, karabatak, balıkçıl, doğan, baykuş, karga, tahtalı güvercin, ağaçkakan.

 

Ördek türleri: Yeşil ördek, macar ördeği, elmabaş ördeği, virilik ördeği, bozdalan ördeği, kara ördeği, sakar ördek, küçük kara ördeği, kocabaş ördeği, sarı ördek, betak ördeği, deniz ördeği, mart ördek.

 

Göçebe Kuşlar: Kuğu, boz kaz, yaban kazı, ala kaz, angıt kaz, sarı kaz, telli turna, kel turna, toy türleri, leylek, balıkçıl, kurbağacıl.

 

Sürüngenler: Yılan, kaplumbağa, kertenkele.

 

Ekosistemleri: Akliman – Hamsilos mevkiinde kara ve deniz avcılığının birlikte yapılabildiği kıyı kesiminde, zengin orman dokusu, deniz, kıyı bir arada doğal ekolojik bir bütünlük oluşturmaktadır. Denizin bir kara içine girdiği Hamsilos Fiyorunun çevresi kayalık ve zengin bitki çeşitlerine sahip maki topluluğu ile kaplıdır.

 

 

Önemi: Karadeniz’in oldukça düzgün olan kıyıları, Sinop Yarımadası gibi önemli burunların meydana getirdiği çıkıntılarla bozulmaktadır. Sinop Yarımadası, aynı zamanda Türkiye'nin en kuzey ucunu da oluşturan İnceburun ile yarımadanın kuzeydoğusunda Sinop Şehir Merkezinin yer aldığı Boztepe(Ada) olmak üzere iki uzantıdan (yarımadadan) oluşmaktadır. Hamsilos Tabiat Parkı bu uzantılardan İnceburun uzantısında yer almaktadır.

 

 

Hamsilos Tabiat Parkı; parka adını veren denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Karadeniz’deki ria tipi kıyı oluşumunun en güzel örneklerinden biri olan Hamsilos Koyu (Hamsaroz) ile Akliman Koyu gibi iki eşsiz güzellikteki doğal limanı, bataklık-kumul-deniz ve ormanlık alanları ile zengin biyoçeşitliliği bir arada barındıran doğa harikası bir alan olup İl Merkezine 14 Km. uzaklıktadır.

 

 

Aynı zamanda 1.Derece Doğal Sit Alanı da olan Hamsilos Tabiat Parkı, Türkiye'nin 22. Tabiat Parkı olup, Sinop'un da en özel alanlarından biridir. Sinop’un diğer cazibe merkezlerinden olan İnceburun ve Sarıkum Gölü dışında şehre gelen ziyaretçilerin en az %85'inin mutlaka uğradığı bir alandır. Oksijen yoğunluğu açısından bakıldığında ülke genelinde birinci sırada değerlendirilmektedir.(Fergan Hoca)

 

 

1987 yılında mesire yeri olarak tescil edilmiş olan ve sahip olduğu peyzaj güzellikleri yanında bu güzelliklerinden rekreatif anlamda faydanılmasına olanak veren günübirlik tesislerin yer aldığı Akliman Mesire Yeri de Tabiat Parkının bir başka cazibe noktasıdır. Alanın Tabiat Parkı ilan edilmesi ile mesire yeri statüsü kaldırılarak Tabiat Parkı sınırlarına dahil edilmiş ve Akliman Günübirlik Kullanım Alanı adını almıştır.

 

 

Bu mevkii aynı zamanda; arkeolojik döneme tarihlendirilen liman içindeki keramik parçaları ile eski denizcilerin mezarlarının, resmi kaynaklara dayanmamakla birlikte yöre halkı tarafından fosil kalıntısı olduğu belirtilen deniz kıyısındaki buluntuların ve de Amazon Kadınlarının yıkandığı alan olarak inanılan Kadınlar Hamamı’nın yer aldığı kültürel kaynak değerleri açısından da zengin bir alandır.

 

 

Hamsilos Mevkii ise İskandinavya'daki fiyortlara benzerliğinden yola çıkılarak birçok yayında fiyort olduğu belirtilen bir doğal liman olan Hamsilos Limanı ve yakın çevresini kapsamaktadır. Hamsilos; görünüş itibariyle bir fiyort'a benzemekle birlikte, aslında Deveci Deresi Vadisi'nin daha derin kazılmış bölümlerinin denizin yükselmesi sonucunda boğularak limana dönüşmesiyle oluşmuş bir yer şeklidir. Hamsilos Fiyort’u olarak anılan bu oluşum, ziyaretçilerine; deniz, koy ve yeşilin bir arada yer aldığı eşsiz ve doyumsuz bir görsel peyzaj zenginliği sunmaktadır.

 

 

Birçok faktörün etkisi altında çeşitlenen Tabiat Parkı’nın bitki örtüsü de zengin bir biyoçeşitliliğe ev sahipliği yapmaktadır. Alanda, yabani karanfil(Dıanthus carmelitarum), kastamonu soğanı (Allium kastambulense), deve dikeni (Cirsium pseudopersonata sp.pseudopersonata), teke sakalı (Tragopogon aureus), sütleğen( Euphorbia cardiophylla), sinop çiğdemi(Crocus speciosus ssp.xantholaimos) gibi 6 endemik ve bir çok tehlike kategorisi sınıfı içerisinde değerlendirilen korunmaya değer  bitki türü bulunmaktadır. Kuşlar açısından bakıldığında da yaban hayatı özellikli bir alandır ve 150 sayıda kuş türünün barınmak, konaklamak  ya da göç amaçlı tercih ettikleri bir alandır.

 

 

Günübirlik sahaları: Akliman Günübirlik Kullanım Alanı

 

 

Ziyaretçi yönetimi ile alakalı bilgiler ve ziyaretçilere uyarılar: Doğa yürüyüşleri, manzara seyiri, sportif balıkçılık,  piknik ve çadır kampı yapılabilir. Can güvenliği ve sahanın geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarımı için alandaki bilgilendirme ve uyarı levhaları dikkate alınmalıdır.