Skip Navigation LinksAnaSayfa > Korunan Alanlarımız > Tabiat Parkları > Şehit Şerife Bacı Tabiat Parkı

                                                                                                                              

 

İlan tarihi: 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 3. Maddesi gereği ve Bakanlık Makamının 11.07.2011 gün, B.18.0.DMP.0.02.01.401-03-903 sayılı OLUR’u ile “Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiştir.

Alanı: 10 ha

İl ilçe köy: Kastamonu- Merkez İlçe –Kadıdağı Mevkii

Genel coğrafi konum: 

Kuzey : 4571000

Doğu  : 566000

Güney : 4569000

Batı     : 565000

Ulaşım bilgileri: Kastamonu – Çankırı devlet karayolu üzerinde bulunan Tabiat Parkı Kastamonu Merkezine 12 km. uzaklıkta olup asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır. Deniz seviyesinden 700 mt yükseklikte bulunmaktadır.

Tesis bilgileri: Giriş Kontrol, Kır Gazinosu, Büfe, Alışveriş Ünitesi, 2 adet Fırın, Bekçi Evi, 2 adet WC, Voleybol sahası, Basketbol Sahası, 3 adet Çocuk Oyun Alanı, 2 adet Çeşme, 2 adet Bulaşık Yıkama yeri, 4 adet Kameriye, Depo, Otopark ve Anıt mevcut kullanımdadır.

Sanal Ortamda Haritası:

Biyolojik çeşitlikleri:

Flora: Şehit Şerife Bacı Tabiat Parkını oluşturan Sarıçam (Pinus Silvestris) ve Karaçam (Pinus nigra) türler arasında sayılabilir.

Fauna: Saha civarında ayı, kurt, tavşan, kirpi, yaban domuzu, sansar gelincik, karaca gibi memeli hayvanlara rastlanabilmektedir. Sahada ormana bağlı kuşlar yanında yer yer göçmen kuşlar da görülür.

Memeliler: Karaca, domuz, kurt,  tilki, sansar, gelincik, tavşan, sincap

Kuşlar: Çulluk, bıldırcın,  doğan, baykuş, karga, tahtalı güvercin, , göçmen kuş türleri

Sürüngenler: Yılan, kaplumbağa, kertenkele

Ziyaretçi yönetimi ile alakalı bilgiler ve ziyaretçilere uyarılar: Doğa yürüyüşleri, manzara seyiri, piknik ve çadır kampı yapılabilir.  Sahanın geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarımı için alandaki bilgilendirme ve uyarı levhaları dikkate alınmalıdır.