Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

TOSYA SEMPOZYUMU BİLDİRGESİ

Aralık 06, 2012

 

Kastamonu Valiliği, Bölge Müdürlüğümüz ve Tosya Belediyesi işbirliği ile 06.12.2012 tarihinde tüm ülke genelinden gelen 200' den fazla kişinin (Mülki Amirler, Belediye Başkanları,Mahalli İdarelerin yetkilileri, HAYTAP temsilcileri, Yerel Hayvan Koruma Görevlileri, Gönüllüler, Vatandaşlarımız ve ilgili Daire Başkanınımızın) katılımıyla yapılan; Geçici Hayvan Bakımevlerinin Sorunları ve Hayvanların Korunması İçin Yerel Yönetimler Arası İşbirliği Sempozyumu sonucunda ortaya konan Sempozyum Sonuç Bildirgesi "TOSYA BİLDİRGESİ" aşağıya alınmıştır:

Tosya Belediye Başkanlığı'nın mali tüm masrafları, salon ve her türlü giderini üstlendiği Sempozyumda, Bölge Müdürümüz Ercan Yeni başkanlığında yapılan oturumda İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Dodurka, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Bilgili ve Kastamonu Belediyesi Veteriner Hekim Hatice Özbay, hayvan hakları, hayvanların korunması konusunda yapılması gerekenler, hayvanların korunmasıyla ilgili yerel yöneticilere düşen sorumluluklar konularında bilgiler aktardılar. Daha sonra sempozyum bildirgesi açıklandı.

 

 

 

GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVLERİNİN SORUNLARI VE HAYVANLARIN KORUNMASI İÇİN YEREL YÖNETİMLER ARASI İŞBİRLİĞİ SEMPOZYUMU BİLDİRGESİ

06.12.2012

(TOSYA BİLDİRGESİ)

 

1- Sokak hayvanlarının problemlerinin çözümüne yönelik kararların temelinde sorunun büyüklüğünü ortaya koymak ve doğru karar vermek için popülasyon büyüklüğünün tespiti maksadıyla envanter yapılması gerekmektedir.

2- Popülasyon kontrolü çalışmalarında kısırlaştırma önemli bir çözüm aracıdır. Ayrıca ülkemize her türlü kaçak hayvan girişi ve kırsal sahalardan şehirlere köpek girişi engellenmelidir.

3- Hayvanların değersizleştirilmesine engel olunmalıdır. Hayvana benzetmek bir aşağılanma aracı olarak kullanılmamalıdır.

4- İslam dininde ve Türk tarihinde hayvanlara saygıyı içeren birçok örnek vardır. Bu örneklerin ülkemizde ve uluslararası platformlarda paylaşılması, eğitim materyallerinde bahsedilmesi, vurgulanması gerekmektedir.

5- Kamu görevlilerinin, Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ve Gönüllülerle birlikte hareket etmesi gerekmektedir.

6- Hayvanın etolojik ihtiyaçlarının giderilmesi maksadıyla mevcut iyi planlanmış geçici bakım evi proje modellerinin paylaşılması ve daha da geliştirilmesi yararlı görülmektedir. Bu konuda Bakanlığın hazırlayacağı ve yerine göre esneklik sağlanabilecek tip projeler ortaya konulmalıdır.

7- Mevcut Kanun ve Yönetmelik Belediyelere aşırı yük bindirmektedir. Bunun yerine Mahalli İdare Birlikleri ve İl Özel İdare Birliklerinin güç birliği yaparak gerek bakımevi yapımı ve gerekse veteriner hekim ve diğer personel istihdamı, ilaç vb. temini hususlarında birlikte hareket etmeleri en iyi çözüm modeli olarak görülmüştür.

8- Veteriner Hekimleri Odalarının düzenleyeceği hizmet içi eğitimlerle veteriner hekimlerin deneyimlerinin artırılması, geliştirilmesi ve pratik kazanması sağlanmalıdır.

9- Mobil Kısırlaştırma Ünitelerinin nihai amaç olarak görülmemesi, bunun yerine kısırlaştırma ameliyatlarının geçici bakımevleri ve sabit kliniklerde yapılması amaçlanmalıdır.

10- Hayvan hastalıklarının tedavisi için kullanılan ilaçların normalin çok üzerinde miktarlarda kullanılması durumunda besinlerde kalıntı oluşturması yönünden hayvan ve insan sağlığı için tehlikelidir.

11- Türkiye’de sokak hayvanlarının aşırı çoğalma probleminin çözülmesi için kısırlaştırmanın ücretsiz olması ve Bakanlıkça kısırlaştırma ödeneklerine bir süre daha devam edilmesi önemli görülmektedir.

12- Geçici Bakımevlerinde çalışan görevlilerin hayvan sevgisinin artırılması için Bakanlık ve Yerel Yönetimlerce eğitim programları oluşturulmalıdır. Ana hedef; insan ve hayvan arasındaki sevgi bağını kurabilmektir.

13- Hayvan besleyen ve seven insanlar kınanmamalıdır.

14- İl Merkezi ve ilçelerde ve geçici bakımevlerinde nöbetçi veteriner hekimliği uygulaması mecburi olmalı ve 24 saat hizmet verilmesi sağlanmalıdır.

15- Köylerde kısırlaştırma çalışmalarının başlatılması gerekmektedir.

16- Kısırlaştırma işlemi sonrası hayvanların bakımları için daha uzun iyileşme süresi sağlanması gerekmektedir.

17- Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın veteriner hekim kadrolarının artırılması gerekmektedir.

18- Belediye imar planlarında sokak hayvanları için beslenme odak noktaları oluşturulmalıdır.

19- Halkın bilinçlendirilmesi amacıyla yerelde eğitimler verilmelidir.

 

 

 

 

YASAL UYARI :Yayınlanan haberdeki yazı ve resimlerin tüm hakları Orman ve Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğümüz’e aittir. Resimlerin altında sahibinin ismi varsa resim ona aittir. Kaynak gösterilse dahi yazıların-resimlerin / haberin tamamı özel izin alınmaksızın veya link verilmeksizin kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Orman ve Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğümüz tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir .