Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Kastamonu’ da Geleneksel ‘Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’ Yaklaşık 350 Katılımcı ile Gerçekleştirildi…

Haziran 25, 2019

Kastamonu Valiliğinin himayesinde bu yıl 14’üncüsü düzenlenen geleneksel “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü” Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Kastamonu etabı, 4 gün süren ve ülkemizin faklı bölgelerinden gelen yaklaşık 350 katılımcı ile gerçekleştirildi. Kurtuluş Savaşı’nda cepheye cephane ve erzak taşınan tarihi İstiklal Yolu’nun 95 kilometrelik İnebolu-Kastamonu güzergâhındaki geleneksel yürüyüş, Kastamonu’ nun İnebolu ilçesinde düzenlenen tören ile başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törende, İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, yaptığı konuşmada, Anadolu’yu saran işgallere karşı başlatılan mücadeleyi destekleyen güzergâhın “İstiklal Yolu” olarak adlandırıldığını söyledi. İnebolu’dan başlayıp Ankara’ya uzanan İstiklal Yolu’nun önemine değinen Atasoy, şöyle devam etti: “İstanbul’dan, Rusya’dan getirilen lojistik malzeme, asker, mühimmat, İnebolu’dan karaya çıkarılıp burada oluşturulan kağnı kollarıyla Kastamonu üzerinden Ankara’ya ulaştırılmaktaydı. Kağnı ile kayığın iş birliği o kadar önemliydi ki Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk , “ Gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da” diyerek bu yolun önemini vurgulamıştı. İstiklal Yolu’nun ilk aşamasında canla başla mühimmat boşaltan İnebolulu denizciler, İnebolu’nun yiğit evlatları, kayık ile kağnının birleşmesiyle olmuşlardır. “Gösterilen başarı ve cesaretten dolayı İnebolu’nun 9 Nisan 1924’te TBMM tarafından beyaz şeritli istiklal madalyasıyla ödüllendirildiğini anlatan Abdullah Atakan Atasoy, Türkiye’nin bu madalyaya sahip tek ilçesinin İnebolu olduğunu vurguladı.
Türkiye’nin farklı bölgelerinden yaklaşık 350 kişinin katıldığı 4 günlük yürüyüş, Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’ ndaki törenle sona erdi.Çankırı ve Kastamonu illeri sınırları içerisinde yer alan 235,70 ha büyüklüğündeki “İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı” Çankırı Bölümü (3 ayrı kısım), Kastamonu Bölümü, Seydiler Bölümü, Küre Bölümü (5 ayrı kısım) ve İnebolu Bölümü olmak üzere 11 bölümden oluşuyor.
Savaşın kazanılmasında çok etkili olan bu hattın önemini, Mustafa Kemal Atatürk’ün "Gözüm cephede kulağım İnebolu’da" sözü de belirtmektedir. İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’nın (UDGP) amacı; Milli Mücadele yıllarında İnebolu-Kastamonu-Ankara hattının önemini bugünkü ve gelecek nesillerin hafızalarında canlı tutarak, hattın tarihsel ve kültürel kaynak değerlerinin koruma-kullanma dengesi gözetilerek sürdürülebilir bir şekilde yönetiminin sağlanması ve gelecek nesillere milli bir miras olarak bırakılmasıdır.